O Víně

Neuburské


Barva: bílé

Synonyma: 

Neuburger, Najburk, Neuburské, Nejburger, Neuburger blanc, Fehér neuburgi, Neuburgi, Újvári



Výskyt ve vinařských oblastech: 

CZE (oblast Morava), AUT, HUN, MOL


Zastoupení ve vinicích: 

2,3 % na veškeré ploše vinohradů ČR (před 65 lety to bylo 4 %). Průměrné stáří vinic této odrůdy činilo v roce 2005 22,6 let.


Původ: 

Pochází z Rakouska, pravděpodobně Rulandského bílého x Sylvánského zeleného. Pěstuje se hlavně v Dolním Rakousku v Burgenlandu, nepatrně v Maďarsku, v rumunské Transylvánii a Moldávii. Začátkem 20. století se rozšířila i na Moravě, kde se s oblibou pěstovala hlavně na Slovácku, Hodonínsku a Strážnicku. Na Slovensku byla rozšířena hlavně v okolí Bratislavy. V posledních desetiletích vlivem nízkých sklizní (opadávání květů) ustupuje z pěstování. V Listině povolených odrůd je zapsána od roku 1941. Legenda praví:
Při jarním tání ledů plavala po Dunaji otépka réví. Jeden sedlák z Arnsdorfu ji zachytil, a protože se mu réví líbilo, vysadil z něj řízky do vinice. Jeden z nově vzniklých keřů byl později rozmnožen jako nová odrůda. Ta se svými dobrými sklizněmi a výborným vínem tak zalíbila, že se rychle rozšířila po celém Rakousku a pak i na Moravě. Na památku byl Neuburskému postaven v Arnsdorfu pomník a do něho zazděno velké množství lahví Neuberského. Je zapsána v Listině registrovaných odrůd na Slovensku.


Charakteristika odrůdy: 

List je středně velký až velký, tvar čepele pětiúhelníkový, třílaločnatý nebo pětilaločnatý s mělkými až středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě puchýřovitá. Hrozen je malý až středně velký, velmi hustý s velmi krátkou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá, často vlivem nahlučení má deformovaný tvar. Barva bobule je žlutozelená. Doba rašení oček je středně raná. Růst je velmi bujný s polovzpřímenými až vodorovnými letorosty. Sklizňová zralost začíná ve druhé polovině září.
Proti napadení houbovými chorobami i proti poškození mrazy je odrůda méně odolná. Odrůda trpí vadnutím třapiny a je náchylná ke sprchávávání.
Vyžaduje chráněné polohy (odkvetání). Na půdu není náročná. Nesnáší hnojení dusíkem, na nevhodně hnojených stanovištích sprchává.
Podnože „SO 4“, pro sušší a horší půdy „Crâciunel 2“.
Větší tvary s dlouhým řezem.
Výnos je v průměru 10 t/ha, je snižován mrazem a sprcháváním.
Udržovatelé: Ing. Miloš Michlovský, CSc., Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o. Polešovice,, Šlechtitelská stanice vinařská velké Pavlovice, spol. s r.o.


Charakteristika vína: 

Barva: světle zeleno-žlutá.
Vůně: jemná muškátová až kopřivově broskvová, při zrání v láhvi malinová.
Chuť: v chuti harmonické, extraktivní, plné, s nižším obsahem kyselin - nenapodobitelně pikantní, mírně nahořklá skořicová chuť.
Význam odrůdy klesl. Negativně se v minulosti projevilo nevhodné štěpování na podnož „Kober 5BB“ a zvýšené dávky dusíkatých hnojiv. Při dodržení uvedených požadavků je odrůda vhodná i pro horší půdy.I při vyšším sklizeném množství je vysoká jakost vína. Víno má dostatečný extrakt a plnost. Pravidelnost sklizní je menší. V nejlepších letech lze z hroznů Neuburského získat víno v jakosti výběr z hroznů.


Zvláštnosti: 

Lahvově zralá vína tvoří výrazné druhotné buketní látky. Víno je v hodné k delšímu posezení. Hodí se také k výrobě přívlastkových vín. Zrání začíná v polovině srpna a sklízí se začátkem října.


Vhodnost k pokrmům: 

Maso, ryby: vařené maso, přírodní
úprava hovězího, smažené kuře, dušená játra.
Sýry: bílé sýry.
Ostatní: zeleninové polévky, klobása, guláš.

Počet zobrazení stránky: 6334x