O Víně

Muškát moravský


Barva: bílé

Synonyma: 

MOPR



Výskyt ve vinařských oblastech: 

CZE (podoblast Velkopavlovická, Mikulovská, Znojemská a Slovácko) v zahraničí se nepěstuje


Zastoupení ve vinicích: 

1,8 % na veškeré ploše vinohradů ČR. Průměrné stáří vinic této odrůdy činilo v roce 2005 13 let.


Původ: 

Odrůda českého původu vyšlechtěná na Šlechtitelské stanici Polešovice ing. V. Křivánkem křížením dvou bílých odrůd Muškát Ottonel x Prachtraube. Kříženec byl zkoušen pod označením MO x PR 23/33. Do Listiny povolených odrůd byla zapsána v roce 1987. Je zapsána v Listině registrovaných odrůd na Slovensku.


Charakteristika odrůdy: 

: List je středně velký, tvar čepele pětiúhelníkový, pětilaločnatý se středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě puchýřovitá. Hrozen je středně velký až velký, středně hustý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Doba rašení oček je raná. Růst je středně bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v první polovině září.
Proti napadení plísní révovou i padlím je odrůda méně odolná, proti napadení plísní šedou je středně odolná. Proti poškození mrazy je středně odolná.
Vzhledem k ranému není odrůda náročná na polohu, nevyhovují však výsušné půdy. Na píscích dává plochá vína.
Podnože dle typů půd. Vzhledem k růstu keřů se doporučují bujněji rostoucí podnože.
Vhodnější jsou větší tvary s dlouhými tažni. I když roste bujně, nesmí se přetěžovat, jinak se snižuje kvalita vína.
Pro dosažení kvalitní suroviny, nesmí výnos překročit 10 t/ha. Termín sklizně je dán obsahem kyselin, nejpozději při 8 g/l je nutné hrozny sklidit.
Udržovatelé: Ampelos, Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, a.s., Ing. Alois Tománek, Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o. Polešovice.


Charakteristika vína: 

Barva: světle žlutá.
Vůně: výrazná muškátová, někdy po černém rybízu.
Chuť: jemně aromatické víno s nižší kyselinkou.
Raná odrůda se středním až vysokým výnosem. Vína dává jemná, muškátová, s nižším obsahem kyselin. Pro zachování přijatelné kvality suroviny je doporučena regulace odrůdy do 10 t/ha.


Zvláštnosti: 

Víno se používá do směsí známkových vín. Zrání začíná v polovině srpna. Dozrává středně raně, v poslední dekádě září. Zraje současně s odrůdou Müller Thurgau, proti níž má tu výhodu, že její hrozny tak nehnijí.
Odrůda vhodná k pěstování v obou vinařských oblastech ČR.


Vhodnost k pokrmům: 

Maso, ryby: jemná paštika
Ostatní: mírně sladké dezerty.

Počet zobrazení stránky: 5492x