O Víně

Frankovka


Barva: červené

Synonyma: 

Černé starosvětské, Frankovka modrá, Černý muškatel, Čierny Zierfandler, Karmazín, Šeřina, Lampart, Skalické černé, Blaufränkisch, Blauer Limberger, Limberger, Lemberger, Gamé, Kékfrankos, Crna Moravka, Schwarze Frankische, Noir de Franconie, Crna Frankovka, Frankinja modrá, Nagyburgundi, Franconia nera, Lemberger, Blaufränkisch



Výskyt ve vinařských oblastech: 

Velkopavlovická, Podlužní, Brněnská.


Zastoupení ve vinicích: 

v ČR 7 %


Původ: 

Je to velmi stará odrůda, která podle některých pramenů má německý původ. Odtud se odvozuje i její jméno. Jiné prameny kladou její pravlast do Dolního Rakouska, odkud se v 18. století rozšířila. Podle názvu L(e)imberger se ji připisuje původ z okolí města Lemberg v Chorvatsku. Málo pravděpodobné je tvrzení, že pochází z Alsaska. Pochází však pravděpodobně z území dnešního Rakouska nebo Chorvatska. Je to kříženec odrůdy "HEUNISCH". V Rakousku se pěstuje na 5,5% plochy vinic a to hlavně v oblasti Burgenland (tam na 17% vinic), v Maďarsku (severovýchodní oblast Eger), v Německu (oblast Württemberg), také na Slovensku, u nás na Moravě a v zemích bývalého SSSR. Rovněž v Maďarsku je rozšířena v okolí Šoproně a hlavně na jihu. Na Slovensku jsou známé lokality pěstování Bratislava Rača a Levicko. Ve vinařské oblasti Čechy se pro své pozdní zrání nepěstuje, ve vinařské oblasti Morava tvoří její podíl na celkové ploše vinic posledních šedesát pět let 4 až 5%, kolem roku 2004 se její plocha zvýšila na 7%. Průměrný věk vinic osázených odrůdou Frankovka činí 13 let. Je druhou nejrozšířenější modrou odrůdou na Moravě. Hodně se pěstuje ve vinařské podoblasti Slovácko (v okolí Bzence, Strážnice, Podluží) a Velkopavlovické (okolí Brna).
Do Listiny povolených odrůd ČR byla zapsána v roce 1941.

Ve 20.století to byla nejčastěji pěstovaná modrá odrůda na Moravě, ale již před rokem 1900 ji začal nahrazovat Modrý Portugal a později i Svatovavřinecké.
V současné době ji reprezentuje pět povolených klonů v roce 1988: PO-22/4, PO-275/i, VP-14/4, VP-6/5 a PO-281/E. Je zapsána také v Listině registrovaných odrůd na Slovensku.


Charakteristika odrůdy: 

Pozdní moštová odrůda, doporučuje se k pěstování ve vinařské oblasti Morava. Odrůda je bujného růstu, má dobrou mrazuodolnost a plodnost. List je velký, okrouhlý, tvar čepele ledvinovitý, nepatrně tří až pětilaločný nebo bez laloků s velmi mělkými až mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě puchýřovitá.Hrozen je velký křídlatý, středně hustý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká až velká, kulatá. Barva bobule je modročerná, dužnina je bez zbarvení. Frankovce vyhovují lepší, nejteplejší polohy a lehce záhřevné půdy se sprašemi. Doba rašení oček je střední. Růst je bujný se vzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost hroznů bývá pozdní, začíná v polovině října.

Proti napadení plísní révovou a padlím révovým je odrůda méně odolná až středně odolná, proti napadení plísní šedou je středně odolná. Je náchylná k vadnutí třapiny. Proti poškození mrazy je středně odolná. Snáší sucho i vyšší obsah vápna.
Vzhledem k bujnosti růstu jsou nejvhodnější podnože slaběji rostoucí a brzdící sprchávání, jako SO 4 a Crâciunel 2. Odrůdě vyhovuje střední vedení s řezem na tažně nebo vysoké vedení s řezem na dva tažně, zatížení 7 až 9 oček/m2.

Výnos závisí na hustotě vysazeného materiálu, běžně se pohybuje kolem 11 t/ha. Aby víno bylo kvalitní, musí hrozny dosáhnout alespoň 17° ČNM. Kyseliny se pohybují mezi 8 až 9 g/l, slupka obsahuje velké množství červeného barviva.
Udržovateli odrůdy jsou pan Ing. Alois Tománek;, pan Ing. Miloš Michlovský, CSc.; Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o., Polešovice a Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, s.r.o.


Charakteristika vína: 

Barva: tmavě rubínová.
Vůně: připomíná jádra peckovin, někdy jemně skořicová.
Chuť: Plná, příjemně drsná - víno je pikantní. Mladá vína bývají tvrdá, zvýrazněná trpkostí po tříslovinách, extraktivní s vyšší kyselinkou. Víno vyzrává do bohaté šíře.

Odrůda je mezi pěstiteli oblíbená, vhodná k pěstování na štěrkovitých a sprašových půdách, na terasách v teplých lokalitách. Výnos je střední, hodnota závisí na kvalitě selekce rozmnožovacího materiálu.
Víno je velmi dobré kvality, nižší barvy s vyšším obsahem tříslovin. Vhodné pro zraní v láhvi. V dobrých letech při odpovídajícím zatížení poskytuje i vína s přívlastkem.


Zvláštnosti: 

Víno je vhodné do archivu, využívá se také k výrobě barrique. Říká se o něm, že je rozmarné jako nestálá žena a že má všechny její dobré i špatné vlastnosti.
Jiná jména:
Limberger (DE); Blaufränkisch (Rakousko); Crna Frankovka (Chor); Kekfrankos (HU); Frankonia (IT).


Vhodnost k pokrmům: 

Maso, ryby: zvěřina, tmavé maso, drůběž.
Sýry: sýry se zelenou plísní, sýry s ušlechtilou plísní.
Ostatní: těstoviny.

Počet zobrazení stránky: 6539x